Списание за дизајн
Списание за дизајн
Концепт За Салон За Автомобили

Dhyan

Концепт За Салон За Автомобили Концептот Дјуан салон комбинира современ дизајн со традиционални источни идеи и принципи на внатрешен мир преку поврзување со природата. Користејќи го Lingam како инспирација на форма и градините Боди и јапонските градини како основа на модулите на концептот, Дајан (санскрит: медитирање) ги трансформира источните филозофии во разновидни конфигурации, дозволувајќи му на корисникот да го избере својот пат кон зен / релаксација. Режимот на езерцето го опкружува корисникот со водопад и езерце, додека градинскиот режим го опкружува корисникот со зеленило. Стандардниот режим содржи области за складирање под платформа што делува како полица.

3Д Контролата На Пристап За Препознавање Лице

Ezalor

3Д Контролата На Пристап За Препознавање Лице Запознајте го повеќекратниот сензор и системот за контрола на пристап до камерата, Езалор. Алгоритмите и локалното пресметување се дизајнирани за приватност. Технологија за спречување на измама на финансиско ниво спречува лажни маски за лице. Мекото рефлективно осветлување носи удобност. Во трепкање на око, корисниците можат лесно да пристапат до местото каде што го сакаат. Неговата автентикација без допир обезбедува хигиена.

Колекцијата На Мебел

Phan

Колекцијата На Мебел Колекцијата Phan е инспирирана од садот Phan кој е култура за контејнери во Тајланд. Дизајнерот ја користи структурата на контејнерите Phan за да ја направи структурата на мебелот што ја прави силна. Дизајнирајте ја формата и деталите што го прават модерен и едноставен. Дизајнерот користеше ласерска технологија и комбинација на преклопен метален лим со CNC дрво за правење комплексен и уникатен детал кој е различен од другите. Површината е завршена со систем обложен со прав за да може структурата да остане долга, силна, но лесна.

Виткање Столче

Tatamu

Виткање Столче До 2050 година, две третини од земјата ќе живее во градовите. Главната амбиција зад Татаму е да обезбеди флексибилен мебел за луѓе чиј простор е ограничен, вклучително и оние кои често се движат. Целта е да се создаде интуитивен мебел кој комбинира робусност со ултра тенка форма. Потребно е само едно движење на извртување за да се распореди столицата. Додека сите шарки направени од трајна ткаенина што ја одржуваат мала тежина, дрвените страни обезбедуваат стабилност. Штом се изврши притисок врз неа, столицата станува само посилна бидејќи нејзините парчиња се заклучуваат заедно, благодарение на уникатниот механизам и геометрија.

Стол

Haleiwa

Стол Халеива ткае одржлив ратан во занишани облини и фрла посебна силуета. Природните материјали му оддаваат почит на занаетчиската традиција на Филипините, направена за денешно време. Спарен или користен како изјава, разноврсноста на дизајнот ја прави оваа столица да се прилагоди на различни стилови. Создавање рамнотежа помеѓу формата и функцијата, благодатта и силата, архитектурата и дизајнот, Халеива е исто толку удобна колку што е и убава.

Светилка За Задачи

Pluto

Светилка За Задачи Плутон цврсто го задржува фокусот на стилот. Неговиот компактен, аеродинамичен цилиндер е орбитиран од елегантната рачка накопана над аголна стативска подлога, со што полесно се позиционира со својата меко, но фокусирана светлина со прецизност. Неговата форма била инспирирана од телескопите, но наместо тоа, таа се обидува да се фокусира на земјата наместо на theвездите. Направено со 3Д печатење, користејќи пластика од пченка, таа е единствена, не само за користење на 3Д принтери на индустриски начин, туку и еколошки.