Списание за дизајн
Списание за дизајн
Мијалник

Vortex

Мијалник Целта на дизајнот на вител е да се најде нова форма да влијае на протокот на вода во мијалниците за да се зголеми нивната ефикасност, да се придонесе за нивното корисничко искуство и да се подобрат нивните естетски и семиотички квалитети. Резултатот е метафора, добиена од идеализирана форма на вител, која означува проток на мозоци и вода што визуелно го означува целиот предмет како функционална мијалник. Оваа форма во комбинација со чешмата, ја насочува водата кон спирална патека дозволувајќи им на иста количина вода да покрие повеќе земја, што резултира во намалена потрошувачка на вода за чистење.

Бутик И Изложбен Салон

Risky Shop

Бутик И Изложбен Салон Ризикот продавница е дизајниран и создаден од мала, дизајнерско студио и гроздобер галерија основана од Пјотр Пјоски. Задачата претстави многу предизвици, бидејќи бутикот се наоѓа на вториот кат на станбена куќа, му недостига продавница и има површина од само 80 квадратни метри. Тука се појави идејата за удвојување на областа, со користење на просторот на таванот, како и на подот. Достоинствена, домашна атмосфера се постигнува, иако мебелот всушност е обесен наопаку на таванот. Ризичната продавница е дизајнирана против сите правила (дури и и ’се спротивставува на гравитацијата). Целосно го одразува духот на марката.

Обетки И Прстен

Mouvant Collection

Обетки И Прстен Колекцијата Mouvant беше инспирирана од некои аспекти на футуризмот, како што се идеите за динамичност и материјализација на нематеријалното претставено од италијанскиот уметник Умберто Бокиони. Обетките и прстенот на колекцијата Mouvant содржат неколку златни фрагменти со различна големина, заварени на таков начин што постигнуваат илузија на движење и создаваат многу различни форми, во зависност од аголот што се визуелизира.

Вотка

Kasatka

Вотка „КАСАТКА“ беше развиена како премија вотка. Дизајнот е минималистички, како во форма на шише, така и во бои. Едноставно цилиндрично шише и ограничен опсег на бои (бела, нијанси на сива, црна) ја нагласуваат кристалната чистота на производот и елеганцијата и стилот на минималистички графички пристап.

Скејт За Мек И Тврд Снег

Snowskate

Скејт За Мек И Тврд Снег Оригиналниот скејт скејт е тука претставен во еден сосема нов и функционален дизајн - во махагони од дрво и со тркачи од не'рѓосувачки челик. Една предност е што може да се користат традиционални кожени чизми со пета, и како таква нема побарувачка за специјални чизми. Клучот за вежбање на скејт, е лесната техника за вратоврска, бидејќи дизајнот и конструкцијата се оптимизираат со добра комбинација до ширина и висина на скејтот. Друг одлучувачки фактор е ширината на тркачите кои го оптимизираат управувањето со лизгање на цврст или тврд снег. Тркачите се од не'рѓосувачки челик и се опремени со завртки за вдлабнатини.

Гостопримството На Стадионите

San Siro Stadium Sky Lounge

Гостопримството На Стадионите Проектот на новите салони на Скај е само првиот чекор од огромната програма за реновирање што АЦ Милан и ФК Интерназионале, заедно со Општина Милано, го спроведуваат со цел трансформација на стадионот „Сан Сиро“ во мултифункционален објект, способен да биде домаќин на сите важните настани со кои ќе се соочи Милано за време на претстојниот ЕКСПО 2015. По успехот на проектот „Skybox“, Ragazzi & Partners ја спроведе идејата за создавање на нов концепт за места за гостопримство на врвот на главната грандиозна трибина на стадионот „Сан Сиро“.