Списание за дизајн
Списание за дизајн
Приватен Престој

House L019

Приватен Престој Во целата куќа се користеше едноставен, но софистициран концепт за материјал и боја. Бели wallsидови, дрвени дабови подови и локални варовник за бањи и оџаци. Прецизно направениот детаing создава атмосфера на чувствителен луксуз. Точно составени патеки го одредуваат бесплатниот простор за живеење во форма на L.

Инсталацијата На Фенер

Linear Flora

Инсталацијата На Фенер Линеарната флора е инспирирана од бројот „три“ од бугенвилата, цветот на округот Пингтунг. Покрај трите ливчиња од бугивавила, кои се гледаат под уметничкото дело, варијациите и множителите на три може да бидат забележани во различни аспекти. За да ја прослави 30-годишнината од фестивалот „Тајван фенер“, уметникот за осветлување, Реј Тенг Паи беше поканет од Одделот за култура во округот Пингтунг, да создаде неконвенционален фенер, уникатна комбинација на формата и технологијата, испраќајќи порака за трансформација на наследството на фестивалот и поврзувајќи го со иднината.

Амбиенталното Светло

25 Nano

Амбиенталното Светло 25 Нано е уметнички лесен инструмент за претстава на ефемерна и трајност, раѓање и смрт. Работејќи со пролетниот базен за стакло Индустриски СД, ООД, чија визија е градење на систематска јамка за рециклирање стакло за одржлива иднина, 25 Нано ја избра релативно кревката меур како медиум за разлика од цврсто стакло за да ја отелотвори идејата. Во инструментот, светлината треперува низ животните циклуси на меурот, проектирајќи боја налик на виножито и сенки на околината, создавајќи сонувачка атмосфера околу корисникот.

Задача Светло

Linear

Задача Светло Техниката за виткање на цевките на линеарно светло се користи за производство на делови од возила. Аголната линија на течноста се реализира со прецизна контрола на тајванскиот производител, така што има минимален материјал за конструирање на линеарна лесна мала тежина, силна и преносна; идеален за осветлување на секој модерен ентериер. Нанесува LED чипови за затемнување на допир без треперење, со мемориска функција која се вклучува на претходниот поставен волумен. Линеарна задача е дизајнирана да се собере лесно од страна на корисникот, составена од нетоксичен материјал и доаѓа со рамно пакување; да даде се од себе за да го намали влијанието врз животната средина.

Работниот Простор

Dava

Работниот Простор Дава е развиена за канцеларии на отворен простор, училишта и универзитети каде се важни тивки и концентрирани работни фази. Модулите ги намалуваат акустичните и визуелните нарушувања. Поради својата триаголна форма, мебелот е ефикасен во просторот и овозможува различни опции за аранжман. Материјалите на Дава се WPC и волна, од кои и двете се биоразградливи. Систем со приклучок ги прицврстува двата wallsида до масата и ја потенцира едноставноста во производството и ракувањето.

Станбена Куќа

Brooklyn Luxury

Станбена Куќа Инспириран од страста на клиентот за богати историски резиденции, овој проект претставува адаптација на функционализмот и традицијата кон намерите на сегашноста. Така, класичниот стил беше избран, адаптиран и стилизиран на каноните на современиот дизајн и модерните технологии, новите материјали со добар квалитет придонесоа за создавање на овој проект - вистински скапоцен камен на theујоршката архитектура. Очекуваните расходи ќе надминат 5 милиони американски долари, ќе понудат премиса за создавање стилски и раскошен ентериер, но исто така функционален и удобен.

Дизајн интервју на денот

Интервјуа со светски познати дизајнери.

Прочитајте ги најновите интервјуа и разговори за дизајн, креативност и иновации помеѓу дизајнерскиот новинар и светски познати дизајнери, уметници и архитекти. Погледнете ги најновите проекти за дизајн и наградуваните дизајни од познати дизајнери, уметници, архитекти и иноватори. Откријте нови сознанија за креативност, иновации, уметност, дизајн и архитектура. Дознајте за процесите на дизајнирање на одлични дизајнери.